Main content start
Header Banner

Oct 2019

Competitions Events Athletes Position
  CYCLING
40th Asian Track Cycling Championships cum 27th Asian Junior Track Cycling Championships
(Jincheon, South Korea)
Elite Men's Scratch Mow Ching-yin 1st
Elite Women's Keirin Lee Wai-sze 1st
Elite Women's Sprint Lee Wai-sze 1st
Elite Women's Madison Pang Yao
Yang Qianyu
1st
Elite Women's Individual Pursuit Leung Bo-yee 1st
Elite Men's Team Pursuit Cheung King-lok
Leung Chun-wing
Leung Ka-yu
Mow Ching-yin
1st
Junior Women's Keirin Ching Yin-shan 1st
Elite Women's Omnium Lee Sze-wing 1st
Elite Women's Points Race Leung Bo-yee 1st
  FENCING
2019 Asian U23 Fencing Championships
(Bangkok, Thailand)
Men's Foil Individual Ng Lok-wang Lawrence 1st
Women's Epee Individual Ho Tik-lam Debbie 1st
Women's Epee Team Chan Tsz-ching
Ho Tik-lam Debbie
Hsieh Sin-yan Kaylin
Shams Wong
1st
Women's Sabre Team Chan Yin-fei
Chu Wing-kiu
Leung Lok-man Laren
Man Ngai-see Moriah
1st
Men's Foil Team Cheung Ngo-chun
Leung Tsz-ho Julian
Ng Lok-wang Lawrence
1st
Men's Sabre Team Chan Cheuk-him
Chang Hoi-chun Adrian
Lee Chak-fung Terence
Li Hiu-kit
1st
Women's Sabre Individual Man Ngai-see Moriah 1st
Women's Foil Team Linna Fan
Ko Christelle Joy
Law Hei-tung
Sophia Wu
1st
  ROWING
19th Asian Rowing Championships
(Chungju, South Korea)
Men's Lightweight Double Sculls Chan Chi-fung
Chiu Hin-chun
1st
Men's Lightweight Four Chau Yee-ping
Ho Chak-lung
Wong Ho-yin
Wong Wai-lok
1st
Men's Lightweight Quadruple Sculls Chan Chi-fung
Chiu Hin-chun
Lam San-tung
Wong Wai-chun
1st
Men's Pair Lam San-tung
Wong Wai-chun
1st
  TENPIN BOWLING
25th Asian Tenpin Bowling Championships
(Kuwait)
Men’s Team of Five Kwok Wing-yeung Ernest
Lui Chin-hung
Mak Cheuk-yin
Tse Chun-hin
Tseng Tak-hin
Wong Kwan-yuen
1st
  WUSHU
15th World Wushu Championships
(Shanghai, China)
Men's Taijijian Hui Tak-yan 1st
Women's Baguazhang Chen Suijin 1st
Women's Gunshu Liu Xuxu 1st
Women's Nangun He Jianxin 1st
Women's Duilian He Jianxin
Liu Xuxu
Yuen Ka-ying
1st
Men's Nanquan Lau Chi-lung 1st
Women's Daoshu Liu Xuxu 1st
Women's Sanda 60kg Tsang Hoi-lan 1st
Women's Taijijian Mok Uen-ying 1st
Women's Nanquan He Jianxin 1st
  SPORTS FOR ATHLETES WITH DISABILITIES
2019 INAS Global Games
(Brisbane, Australia)
Swimming - S14 Men's 100m Backstroke Hui Ka-chun 1st
Swimming - S14 Men's 200m Backstroke Hui Ka-chun 1st
Swimming - S14 Men's 200m Butterfly Chan Long-tin 1st
Swimming - SM14 Men's 200m Individual Medley Chan Long-tin 1st
Swimming - SM14 Men's 400m Individual Medley Chan Long-tin 1st
Swimming - Men's 4x50m Medley Relay Chan Long-tin
Hui Ka-chun
Tang Wai-lok
Wong Hon-yin
1st
Swimming - S14 Women's 50m Butterfly Chan Yui-lam 1st
Swimming - S14 Women's 200m Butterfly Chan Yui-lam 1st
Swimming - Mixed 4x100m Medley Relay Chan Long-tin
Chan Yui-lam
Cheong Sui-kei
Hui Ka-chun
1st
Table Tennis - Mixed Doubles Fan Ka-ho
Ng Mui-wui
1st
Swimming - S14 Men's 50m Backstroke Hui Ka-chun 1st
Swimming - S14 Men's 200m Freestyle Tang Wai-lok 1st
Swimming - Men's 4x50m Freestyle Relay Chan Long-tin
Hui Ka-chun
Tang Wai-lok
Wong Hon-yin
1st
Swimming - Men's 4x100m Freestyle Relay Chan Long-tin
Hui Ka-chun
Tang Wai-lok
Wong Hon-yin
1st
Swimming - Men's 4x200m Freestyle Relay Chan Long-tin
Hui Ka-chun
Tang Wai-lok
Wong Hon-yin
1st
Swimming - Men's 4x100m Medley Relay Chan Long-tin
Hui Ka-chun
Tang Wai-lok
Wong Hon-yin
1st
Swimming - S14 Women's 100m Backstroke Chan Yui-lam 1st
Swimming - S14 Women's 100m Butterfly Chan Yui-lam 1st
Swimming - S14 Women's 200m Butterfly Cheung Ho-ying 1st
Swimming - SM14 Women's 400m Individual Medley Chan Yui-lam 1st
Table Tennis - TT11 Women's Singles Wong Ting-ting 1st
Table Tennis - Mixed Doubles Wan Wai-lok
Wong Pui-kei
1st
Swimming - S14 Men's 100m Freestyle Tang Wai-lok 1st
Swimming - S14 Men's 1500m Freestyle Wong Hon-yin 1st
Swimming - SM14 Men's 200m Individual Medley Tang Wai-lok 1st
Swimming - S14 Women's 1500m Freestyle Cheong Sui-kei 1st
Swimming - SM14 Women's 200m Individual Medley Chan Yui-lam 1st
Swimming - Women's 4x50m Medley Relay Chan Yui-lam
Cheong Sui-kei
Cheung Ho-ying
Tse Lam-yan Karen
1st
Table Tennis - TT11 Men's Team Fan Ka-ho
Peter Palos*
Yuen King-shing
1st
Table Tennis - TT11 Women's Singles Ng Mui-wui 1st
Table Tennis - TT11 Women's Team Ng Mui-wui
Wong Pui-kei
Wong Ting-ting
1st

* Non-HKSI Scholarship Athlete

logo