Main content start
Header Banner

2016 Jockey Club Hong Kong Coaching Awards List of Recipients

Back to List of Coaching Awards Recipients

Coach of the Year Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Senior athletes, individual sport
Kwok Hart-wing Boccia
Shen Jin-kang Cycling
Senior athletes, team event
Chen Yu Wheelchair Fencing
Chiu Wing-yin Rebecca Squash
Junior athletes, individual sport
Ye Jun Wushu
Junior athletes, team event
Zhang Rui Table Tennis

 

Distinguished Services Award for Coaching Sport (sorted by alphabetical order)
Law Kin-keung Wushu

 

Coach Education Award Sport (sorted by alphabetical order)
Lai Oi-yan Cycling

 

Coaching Excellence Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Chan Wai-yin Athletics
Yap Kai-tak Athletics
Chan Wing-kit Badminton
Chen Kang Badminton
Choong Tan-fook Badminton
He Yi-ming Badminton
Liu Zhi-heng Badminton
Lo Lok-kei Badminton
Luan Ching Badminton
Ng Pak-kum Badminton
Wang Chen Badminton
Hung Hin-chun Badminton for Physically Disabled
Yu Kwong-wah Badminton for Physically Disabled
Alan Wong Billiard Sports
Nip Hoi-yan Michele Billiard Sports
Wayne Griffiths Billiard Sports
Kwok Hart-wing Boccia
Lee Wing-kit Boccia
Ngai Chun-ming Boccia
Wong Sau-wah Boccia
Yam Kit-yee Boccia
Ho Shui-man Betsy Cycling
Jin Long Cycling
Pu Lin-jun Cycling
Shen Jin-kang Cycling
Shing Sau-ping Semeul Cycling
Tsang Kai-ming Cycling
Wong Kam-po Cycling
Zhang Jie Cycling
Zhang Xiao-hua Cycling
Geza Marffy Fencing
Jiang Hai-tao Fencing
Jiang Jun Fencing
Lo Shan-shan Fencing
Octavian Petru Zidaru Fencing
Sandor Karoly Neuhold Fencing
Song Wen-jie Fencing
Tahir Hakimov Fencing
Wang Chang-yong Fencing
Wong Kam-kau Fencing
Zhang Han Fencing
Zheng Kang-zhao Fencing
Sergiy Agafontsev Gymnastics
Chan King-man Karatedo
Fung Wa-keung Karatedo
Ho Chi-lun Karatedo
Leung Wai-man Karatedo
Liu Hok-ming Karatedo
Liu Kwok-kong Karatedo
Liu Ming-hin Karatedo
Leung Chi-fai Life Saving
Lo King-man Life Saving
Leung Lam Freddy Orienteering
Choy Ka-chai Roller Sports
Chiang Yun-kuen Rowing
Chris Perry Rowing
Goken Sakamoto Rowing
Lam Wing-sang Rowing
Wong Chi-wai Sam Rowing
Gareth Baber Rugby
Chiu Wing-yin Rebecca Squash
Faheem Khan Squash
Leung Kan-fai Dick Squash
Ngan Lun-cheung Roger Squash
Wong Hon-fung Squash
Wong Wai-hang Squash
Chow Sun-tin Swimming for Persons with Intellectual Disability
Kam Chi-ho Swimming for Persons with Intellectual Disability
Chan Kong-wah Table Tennis
Guan Jian-hua Table Tennis
Jiang Xin-pei Table Tennis
Leung Chu-yan Table Tennis
Li Ching Table Tennis
Liu Guo-dong Table Tennis
Zhang Rui Table Tennis
Chan Hui Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
William Edward Hoffman Tenpin Bowling
Tang Siu-yin Vannese Tenpin Bowling for Physically Disabled
Patrick Kelly Triathlon
Wan Shu-wah Triathlon
Ip Wing-yuk Weightlifting and Powerlifting
Chen Yu Wheelchair Fencing
Cho Ping Wheelchair Fencing
Sun Quan Wheelchair Fencing
Wang Rui-ji Wheelchair Fencing
Chan King-yin Windsurfing
Cheng Hing-lun Windsurfing
Winfield Zee Windsurfing
Yu Wing-ho Windsurfing
Geng Xiao-ling Wushu
Guo Yi-na Wushu
Liu Tao Wushu
Lo Nga-ching Wushu
Wong Chi-kwong Wushu
Ye Jun Wushu

 

Best Team Sport Coach Award Sport
Gareth Baber Rugby

 

Community Coach Recognition Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Lo Chi-wai Athletics
Szeto Timothy Man-ho Athletics
Yeung Man-chun Athletics
Wong Chun-wing Athletics for Persons with Intellectual Disability
Leung Ho-nam Baseball
Kam Chi-hang Boxing
Cheung Lai-yi Cycling
Chow Hing-wong Sammy Dragon Boat
Ng Ka-man Dragon Boat
Lam Chi-ming Andy Fencing
Feng Chun Gymnastics
Yu Ping-san Handball
Asghar Ali Hockey
Yau Yuen-ki Kitty Hockey
Fong Wai-ho Life Saving
Hung Kam-sing Life Saving
Lai Pui-kei Gerald Life Saving
Lam Shi-yung Life Saving
Wong Kwok-leung Life Saving
Yiu Chi-sing Orienteering
Wong Chi-wing Rowing
Yau Tsz-fung Rowing
Chung Pak-ki Table Tennis
Tsang Pui-yee Jennifer Taekwondo
Wong Tak-wah Edward Triathlon
Sze Fu-keung Volleyball
Cheng Hsi-yen Wushu

 

School Coach Recognition Awards Sport (sorted by alphabetical order)
Chan Chin-wan Athletics
Chow Kam-fung Athletics
Chow Wing-ho Athletics
Dong Ka-chung Athletics
Fong Alice Wing-ting Athletics
Hai Tat-yeung Athletics
Lai Chiu-lun Athletics
Lee Chi Athletics
Li Kwong-ling Athletics
Li Sin-piu Athletics
Li Siu-wa Athletics
Ng Po-kuen Athletics
Wong Kin-nang Athletics
Yeung Man-fung Athletics
Yuen Pak-kei Badminton
Cheung Chin-wai Basketball
Lau Ching-man Basketball
Law Lai-ha Basketball
Leung Kwok-shing Basketball
Ma Ka-chun Basketball
Wong Yip-hang Basketball
Yau Yeung Basketball
Yuen Chun-bong Basketball
Choi Siu-yin Lilian Canoe
Shek Wing-ha Canoe
Tai Mei-yi Dance Sports
Li Yuen-sze Wendy Dragon Boat
Chan Wai-hung Football
Lei Chi-hang Football
Lo Chun-shun Football
Tam Ka-hei Football
Wong Yuen-lung Football
Kwong Kwan-yin Handball
Lam Yu-fai Handball
Ng Pak-lim Swimming
Wan Yuk-wah Swimming
Chik Yuen-man Table Tennis
Tong Ka-wai Table Tennis
Chan Shiu-ki Edward Volleyball
Leung Tsz-fung Volleyball
Li Wing-shan Volleyball
Liu Ching-yin Volleyball
Ngai Chun-kuen Albert Volleyball
Lam Hong-kwai Wushu
Liu Yee-shan Wushu
logo