Main content start
Header Banner

Sep 2016

Competitions Events Athletes Position
  BILLIARD SPORTS
1st ACBS Asian Billiard Sports Championships
(Al Fujairah, United Arab Emirates)
Women's 6-Red Ball Snooker Singles Ng On-yee 1st
Men's 6-Red Ball Snooker Singles Au Chi-wai 1st
Men's 9-Ball Pool Doubles Kong Bu-hong Andrew
Lo Ho-sum
1st
  ROWING
2016 Asian Rowing Championships
(Shanghai, China)
Men's Pair Law Hiu-fung
Wong Wai-kin
1st
Lightweight Men's Double Sculls Chiu Hin-chun
Tang Chiu-mang
1st
Lightweight Women's Single Sculls Lee Ka-man 1st
Men's Single Sculls Law Hiu-fung 1st
Lightweight Men's Single Sculls Wong Wai-kin 1st
Lightweight Men's Four Chan Tik-lun
Liu Kang-yue
Tang Chiu-mang
Wong Wai-kin
1st
  SQUASH
9th World University Squash Championship 2016
(Kuala Lumpur, Malaysia)
Men's Singles Yip Tsz-fung 1st
Women's Singles Tong Tsz-wing 1st
Mixed Team Wong Chi-him
Yip Tsz-fung
Yeung Ho-wai
Lee Ka-yi
Tong Tsz-wing
1st
Men's Singles Wong Chi-him 1st
23rd Asian Junior Individual Championships
(Kuala Lumpur, Malaysia)
Girls' Under 17 Lui Hiu-lam 1st
Girls' Under 15 Chan Sin-yuk 1st
Boys' Under 15 To Wai-lok 1st
Boys' Under 17 Ho Ka-hei 1st
Girls' Under 15 Lau Tin-yan 1st
  TABLE TENNIS
2016 Asian Junior & Cadet Table Tennis Championships
(Bangkok, Thailand)
Junior Girls' Doubles Mak Tze-wing
Soo Wai-yam Minnie
1st
Junior Boys' Team Ng Pak-nam
Lau Chun-kit
Leung Ho-ching*
Kwan Man-ho
1st
Junior Girls' Singles Soo Wai-yam Minnie 1st
Cadet Girls' Team Lee Ka-yee
Leung Ka-wan
Wong Chin-yau
1st
Junior Girls' Team Fung Wai-chu*
Liu Qi
Mak Tze-wing
Soo Wai-yam Minnie
1st
  TENPIN BOWLING
24th Asian Tenpin Bowling Championships
(Hong Kong, China)
Men's All Events Mak Cheuk-yin 1st
Men's Doubles Mak Cheuk-yin
Wu Siu-hong
1st
Men's Trios Mak Cheuk-yin
Wu Siu-hong
Lau Kwun-ho
1st
Men's Master Mak Cheuk-yin 1st
Men's All Events Wu Siu-hong 1st
Men's Singles Mak Cheuk-yin 1st
  WUSHU
9th Asian Wushu Championships
(Taoyuan, Chinese Taipei)
Men's Taijiquan Hui Tak-yan 1st
Women's Gunshu Liu Xuxu 1st
Women's Taijiquan Chen Suijin 1st
Men's Nangun Leung Cheuk-hei 1st
Women's Nandao Yuen Ka-ying 1st
Women's Taijijian Chen Suijin 1st
Men's Taijiquan Zhuang Jiahong 1st
Women's Changquan Liu Xuxu 1st
Women's Daoshu Liu Xuxu 1st
Double Taijiquan Chen Suijin
Zhuang Jiahong
1st
Women's Duilian He Jianxin*
Sham Hui-yu
Yuen Ka-ying
1st
  SPORTS FOR ATHLETES WITH DISABILITIES
Rio 2016 Paralympic Games
(Rio de Janeiro, Brazil)
Boccia - BC4 Mixed Individual Leung Yuk-wing 1st
Swimming - S14 Men's 200m Freestyle Tang Wai-lok 1st
Wheelchair Fencing - Women's Foil - Category A Yu Chui-yee 1st
Wheelchair Fencing - Women's Epee Team Chan Yui-chong
Justine Charissa Ng
Yu Chui-yee
1st
Table Tennis - Women's Singles - Class 11 Ng Mui-wui 1st
Wheelchair Fencing - Women's Epee - Category B Chan Yui-chong 1st

* Non-HKSI Scholarship Athlete

For more sporting results, please read our Sports Bulletin.

 

logo