Main content start
Header Banner

2018 Asian Para Games

(6-13.10.2018, Jakarta, Indonesia)

Events Athletes Position
  ATHLETICS
Women's 100m T36 Yu Chun-lai 1st
Women's 200m T36 Yam Kwok-fan 1st
  BADMINTON
Men's Singles SS6 Chu Man-kai 1st
Men's Singles WH2 Chan Ho-yuen 1st
Men's Singles SS6 Wong Chun-yim 1st
Women's Singles SU5 Lam Tsz-huen 1st
  Boccia
Mixed Pairs BC3 Ho Yuen-kei
Tsang Ling-yan
Tse Tak-wah
1st
Mixed Team BC1/BC2 Chan Kam-chau
Kwok Hoi-ying Karen
Leung Mei-yee
John Loung
Yeung Hiu-lam
1st
Mixed Individual BC2 Yeung Hiu-lam 1st
Mixed Individual BC3 Ho Yuen-kei 1st
  Lawn Bowls
Mixed Singles B3 Tang Shun-yee* 1st
Mixed Pairs B4 Kwok Wing
Tang Shun-yee*
1st
Mixed Pairs B8 Li Ying-wing*
Tang Mei-yi
1st
Women's Singles B7 Wu Man-ying 1st
Mixed Singles B2 Li Chi-ming Rockey 1st
Mixed Pairs B2 Li Chi-ming Rockey
Yim Man-ching
1st
Mixed Singles B4 Kwok Wing 1st
Women's Singles B8 Tang Mei-yi 1st
Mixed Singles B2 Yim Man-ching 1st
 SWIMMING
Men's 100m Backstroke S14 Hui Ka-chun 1st
Men's 200m Freestyle S14 Tang Wai-lok 1st
Women's 100m Butterfly S14 Chan Yui-lam 1st
Men's 200m Individual Medley SM14 Tang Wai-lok 1st
Women's 200m Individual Medley SM14 Chan Yui-lam 1st
Women's 100m Backstroke S14 Chan Yui-lam 1st
  TABLE TENNIS
Women's Singles TT11 Ng Mui-wui 1st
Women's Team TT11 Li Hiu-tung
Ng Mui-wui
Wong Ka-man
1st
Men's Doubles TT2-3 Choi Siu-hung
Ko Hang-yee
1st
Men's Doubles TT6-7 Chen Silu
Lee Ming-yip
1st
Men's Team TT11 Leung Chung-yan
Tsoi Ming-fai
Wan Wai-lok
1st
Men's Singles TT3 Ko Hang-yee 1st
Men's Singles TT9 Wong Chi-yin 1st
Women's Singles TT5 Wong Pui-yi 1st
Women's Singles TT7 Chiu Kan-shan 1st
Women's Singles TT11 Wong Ka-man 1st
  TENPIN BOWLING
Women's Singles TPB8 Wong Mei-lan 1st
Women's Singles TPB3 Yuen Wing-shan 1st
  WHEELCHAIR FENCING
Women's Foil Individual - Category A Yu Chui-yee 1st
Men's Foil Individual - Category A Cheong Meng-chai 1st
Women's Epee Team Fan Pui-shan
Justine Charissa Ng
Tong Nga-ting
Yu Chui-yee
1st
Women's Foil Team Chung Yuen-ping
Fan Pui-shan
Justine Charissa Ng
Yu Chui-yee
1st
Men's Sabre Individual - Category A Chan Wing-kin 1st
Men's Sabre Individual - Category A Cheong Meng-chai 1st
Women's Epee Individual - Category A Yu Chui-yee 1st
Women's Epee Individual - Category B Tong Nga-ting 1st
Women's Foil Individual - Category A Justine Charissa Ng 1st
Women's Foil Individual - Category B Chung Yuen-ping 1st
Women's Sabre Individual - Category A Yu Chui-yee 1st

* Non-HKSI Scholarship Athlete

For more sporting results, please read our Sports Bulletin.

logo