Main content start
Header Banner

2017 Jockey Club Hong Kong Coaching Awards List of Recipients

Back to List of Coaching Awards Recipients

Coach of the Year Awards Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Senior Athletes - Individual Sport
Wayne Griffiths Billiard Sports
Senior Athletes - Team Event
Chan Hui Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
William Edward Hoffman Tenpin Bowling
Junior Athletes - Individual Sport
Wang Chang-yong Fencing
Lam Chi-pang Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Junior Athletes - Team Event
Leung Kan-fai Dick Squash

 

Distinguished Services Award for Coaching Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Adem Osman Lawn Bowls for Physically Disabled

 

Coach Education Award Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Lam Chun-kwok Volleyball

 

Best Team Sport Coach Award Sport
Milan Krasny Dragon Boat

 

Coaching Excellence Awards Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Chan Wai-yin Athletics
Lee Siu-leung Athletics
Tang Hon-sing Athletics
Wan Tat-yung Athletics
Yap Kai-tak Athletics
Yu Lik Athletics
Chan Zheng-ming Athletics for Persons with Intellectual Disability
Wong Wai-kwok Roberto Athletics for Persons with Intellectual Disability
Chen Kang Badminton
Choong Tan-fook Badminton
He Yi-ming Badminton
Liu Zhi-heng Badminton
Luan Ching Badminton
Ng Pak-kum Badminton
Cheng Fai-yin Ally Badminton for Physically Disabled
Hung Hin-chun Badminton for Physically Disabled
Yu Kwong-wah Badminton for Physically Disabled
Alan Wong Billiard Sports
Nip Hoi-yan Michele Billiard Sports
Wayne Griffiths Billiard Sports
Kwok Hart-wing Boccia
Lee Wing-kit Boccia
Leong Yuan-mun Boccia
Ngai Chun-ming Boccia
Poon Chun-kit Ken Boccia
Wong Sau-wah Boccia
Wong Chi-shing Victor Bodybuilding & Fitness
Zoltan Bako Canoe
Cheung King-wai Cycling
Ho Shui-man Betsy Cycling
Jin Long Cycling
Shen Jin-kang Cycling
Wong Kam-po Cycling
Zhang Jie Cycling
Zhang Xiao-hua Cycling
Milan Krasny Dragon Boat
Geza Marffy Fencing
Jiang Hai-tao Fencing
Jiang Jun Fencing
Lo Shan-shan Fencing
Octavian Petru Zidaru Fencing
Sandor Karoly Neuhold Fencing
Song Wen-jie Fencing
Tahir Hakimov Fencing
Wang Chang-yong Fencing
Wong Kam-kau Fencing
Zhang Han Fencing
Zheng Kang-zhao Fencing
Sergiy Agafontsev  Gymnastics
Fan Ming-lan Kinnie Karatedo
Fung Wa-keung Karatedo
Ho Chi-lun Karatedo
Liu Kwok-kong Karatedo
Mak Mei-kuen Karatedo
Tang Chung-kay Robert Karatedo
Wan King-wa Karatedo
Luk Tsz-fung Korfball
Adem Osman Lawn Bowls for Physically Disabled
Lee Fong-kiu Lawn Bowls for Physically Disabled
Ko Man-fung Francis Orienteering
Chiang Yun-kuen Rowing
Chris Perry Rowing
Goken Sakamoto Rowing
Chung Ching-tao Stephen Shooting for Physically Disabled
Chiu Wing-yin Rebecca Squash
Elise Ng Squash
Faheem Khan Squash
Leung Kan-fai Dick Squash
Ngan Lun-cheung Roger Squash
Wong Hon-fung Squash
Chan Kong-wah Table Tennis
Guan Jian-hua Table Tennis
Jiang Xin-pei Table Tennis
Leung Chu-yan Table Tennis
Li Ching Table Tennis
Liu Guo-dong Table Tennis
Zhang Rui Table Tennis
Chan Hui Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Lam Chi-pang Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Siu Kit-ying Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Chen Jie Table Tennis for Physically Disabled
Zhang Jia Table Tennis for Physically Disabled
Nicholas Bohanan Tenpin Bowling
William Edward Hoffman Tenpin Bowling
Cheung Wing-kit Tenpin Bowling for Physically Disabled
Wan Shu-wah Triathlon
Ip Wing-yuk Weightlifting and Powerlifting
Chen Yu Wheelchair Fencing
Cho Ping Wheelchair Fencing
Hu Wan-jiang Wheelchair Fencing
Chan King-yin Windsurfing
Cheng Kwok-fai Windsurfing
Winfield Zee  Windsurfing
Yu Wing-ho Windsurfing
Geng Xiao-ling Wushu
Guo Yi-na Wushu
Lo Nga-ching Wushu
Wong Chi-kwong Wushu
Ye Jun Wushu

 

Community Coach Recognition Awards Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Chow Wing-hang Athletics
Yuen Chun-pong Athletics
Chow Siu-chung Athletics for Persons with Intellectual Disability
Fung Kit-yi Baseball
Kwan Chun-wah Bodybuilding & Fitness
Ng Chi-keung Boxing
Sin Ying-yeung Canoe
Wan Yin-Shun Cycling
Lau Fai-ting Paul Dragon Boat
Lo Shan-shan Fencing
Lam Pak-leung Gymnastics
Leung Siu-hong Handball
Khalid Hussain Hockey
Rafaqat Shahzad Hockey
Tso Tsz-fung Chris Hockey
Lee Chi-kit Brian Karatedo
Kwok Ka-sin Life Saving
Law Ho-wan Life Saving
Tam Yat-hang Life Saving
Tsui Wing-lun Life Saving
Yeung Wai-man Life Saving
Yip Sai-leung Life Saving
Yuen Kai-lai Life Saving
Ko Sin-yu Orienteering
Kwok Kin-ting Rowing
Mak Wing-sum Rowing
Tse Kwok-bong Rowing
Ng Chong-wing Squash
Lo Chun-yin Swimming
Chu Hiu-yu Table Tennis
Ip Ting-cheung Table Tennis for Persons with Intellectual Disability
Carlay Tong Triathlon
Lam Chung-kei Triathlon
Cho Ping Wheelchair Fencing
Lam Yuk-chun Wushu

 

School Coach Recognition Awards Sport
(sorted by alphabetical order of sport)
Chan Genis Athletics
Lam Pui-yi Athletics
Lee Kwan-leong  Athletics
Mok Wong-shing  Athletics
Yeung Ngor-yin Harrison Athletics
Yiu Yu-kei  Athletics
Au Wing-kong Basketball
Lee Wing-shun Basketball
Mak Ka-ho Basketball
Tse Wai-hung Basketball
Chow Ka-wa Football
Fong Chong-wah  Football
Lo Chun-kit Football
Pun Hiu-man  Football
Tang Siu-yin  Football
Tsui Man-chung Football
Chan Yu-ting Handball
Chung Kwan-yin  Handball
Kong Chi-wai Handball
Tam Chi-chung Handball
Chan Hau-yan Karatedo
To Kwok-hoi Table Tennis
Yeung Kwok-wing  Table Tennis
Chiu Siu-leong Kenneth  Volleyball
Dai Chun-wing Volleyball
Lee Yue-ting Terry Volleyball
Liu Kwong-wai Volleyball
Pang Chin-ching Volleyball
So Shui-fong Volleyball
Tse Siu-kei Kevin Volleyball
Wong Chun-yin Volleyball
Yu Ho-yin  Volleyball
logo